حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۵/۲۹
13880306
8 درصد مردم استان سيگار و 8/8 درصد قليان مي كشند
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي چهارمحال و بختياري و رئيس مركز بهداشت استان گفت : طبق آمار بدست آمده سالانه حدود 80 هزار ايراني به دليل كشيدن سيگار جان خود را از دست مي دهند.
 
 دكتررضا خديوي در نشست خبري با اصحاب رسانه و مطبوعات افزود : شايع ترين بيماري در سطح كشور بيماري قلب و عروق و دو سوم موارد ابتلا به اين بيماري استعمال دخانيات است.
 
وي تصريح كرد : روزانه 12 ميليارد تومان صرف خريد سيگار و مصرف آن مي شود اين در حالي است كه هر سال 60 ميليارد نخ سيگار در ايران دود مي شود.
 
دكتر خديوي گفت : سيگارهاي وارد شده به ايران توسط 5 كمپاني آمريكايي توليد مي شوند كه سالانه مرگ 15 هزار ايراني را رقم مي زنند.
 
وي ادامه داد : در چهارمحال و بختياري با بررسي عوامل خطر بيماري هاي غير واگير ، 8 درصد به صورت مستقيم سيگار و 8/8 درصد قليان مي كشند اين در حالي است كه حداكثر زمان كشيدن سيگار 10 دقيقه با 12 پك است كه فرد 70 سي سي هواي آلوده استشمام مي كند ولي كشيدن قليان 1 ساعت طول كشيده و در هر پك حداقل 500 سي سي هواي آلوده استشمام مي شود.
 
وي با بيان اينكه بيش از 250 نوع ماده سرطان زا و عفوني و عوامل ميكروبي و قارچي در دود تنباكو وجود دارد خاطرنشان ساخت : ني قليان نيز به دليل استفاده مشترك در انتقال بيماري هاي روده اي و گوارشي چون هپاتيت A در اپيدمي ها نقش دارد.
 
دكتر خديوي سرطان و برونشيت ريه را شايع ترين بيماري ناشي از استنشاق دود سيگار دانست و گفت : متاسفانه افرادي محكوم به ابتلا به چنين بيماري هايي هستند كه خود سيگاري نبوده و تنها در محيط بسته به صورت مستقيم در معرض دود سيگار قرار گرفته اند. 
 
وي با اشاره به شعار امسال هفته بدون دخانيات مبني بر تساوي پيام هاي هشداردهنده آري تعابير فريبنده و گمراه كننده هرگز افزود : تدوين بيانيه وهشدارنامه به ائمه جمعه جهت استفاده درخطبه هاي نماز جمعه ، هماهنگي با مجامع امورصنفي اتحاديه ها و صنوف به منظور اجراي قانون منع فروش سيگار به كودكان زير 18 سال ، برگزاري جلسات آموزشي در مراكز بهداشتي درماني ، كارگاه ها و كارخانه ها ، مدارس و نواحي آموزش و پرورش از مهم ترين برنامه هاي هفته بدون دخانيات در استان است.
 
دكتر خديوي برگزاري مسابقات نقاشي و مقاله نويسي در مدارس با عنوان حساس كردن جوانان به مصرف دخانيات ، برگزاري دو صحرانوردي و پياده روي عمومي و برگزاري مسابقه دوچرخه سواري را از ديگر برنامه هاي مركز بهداشت استان در هفته بدون دخانيات دانست.

رئيس مركز بهداشت استان با اشاره به برگزاري جلسات مشاوره ترك سيگار در شبكه هاي بهداشت و درمان استان افزود : در هفته بدون دخانيات برچسپ ترك سيگار با اعتبار بالغ بر 20 ميليارد تومان به صورت رايگان در اختيار افراد قرار مي گيرد به طوري كه پس از 6 هفته استفاده از اين برچسپ و مراقبت فرد به ترك كامل مي رسد. 

دكتر خديوي با تاكيد بر فرهنگ سازي مطبوعات در زمينه ترك سيگار گفت : نگراني بسياري در بحث گسترش و استفاده از سيگار در سنين پايين وجود دارد چرا كه سيگار دروازه ورود به اعتياد با مواد مخدر قوي تر است.
 
وي با بيان اينكه كودكان قربانيان خاموش والدين سيگاري هستند تصريح كرد : بر اساس مطالعات انجام شده 50 درصد عوارض دود تنفس شده در محيط بسته به فرد غير سيگاري مي رسد و در اين زمينه بايد ممنوعيت استفاده از دخانيات در اماكن عمومي لحاظ شود.

تعداد بازدید:
0
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/05/29
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal