حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۵/۲۹
1391/10/17
حوادث و سوانح غیرعمدی یکی از مهم‌ترین علل مرگ کودکان زیر ۵ سال
   

کار‌شناس مسئول برنامه سلامت کودکان مرکز بهداشت استان چهارمحال و بختیاری در خصوص پیش‌گیری از حوادث و سوانح در کودکان، گفت: در تمامی جوامع، کودکان از آسیب پذیر‌ترین افراد در برابر حوادث هستند. پیشگیری از وقوع حوادث در کودکان مستلزم رعایت نکات ایمنی است.

 

مهری یوسفی افزود: حوادث دوران کودکی علاوه بر مرگ و میر بالا می‌تواند منجر به ناتوانی شود و ممکن است کودکان به دلیل آسیب‌های ناشی از سوانح و حوادث، مابقی عمر خود را با معلولیت و ناتوانی سپری کنند.

وی با اشاره به هزینه‌های سنگینی که در اثر این ناتوانی‌ها بر خانواده و جامعه وارد می‌شود در خصوص پیش‌گیری از این حوادث گفت: پیش‌گیری از حوادث یکی از مسولیت‌های اصلی والدین و مراقبین کودک است. باشناخت خطرات و حوادثی که سلامت کودکان را تهدید می‌کند و با برنامه‌ریزی و اتخاذ راه‌کارهای مناسب می‌توان از وقوع بسیاری از این‌گونه حوادث جلوگیری کرد.

کار‌شناس مسئول برنامه کودکان مرکز بهداشت استان چهارمحال و بختیاری، سوانح و حوادث در کودکان را به دو گروه عمدی و غیرعمدی تقسیم کرد و ادامه داد: حوادث غیرعمدی قابل پیش بینی بوده و هر چه سن کودک کمتر باشد راحت‌تر می‌توان از آن‌ها پیش‌گیری کرد.

وی حوادث عمدی را ناشی از رفتارهای خشونت آمیز دانست و پیش‌گیری از آن را مستلزم آموزش در زمینه کنترل خشم و رعایت اصول اخلاقی آحاد جامعه به ویژه والدین دانست.

یوسفی با تاکید بر سیاست‌های کلان جامعه در بحث ایمنی کودکان که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، افزود: برای ایجاد امنیت و ایمنی مناسب برای کودکان، هم خانواده و هم جامعه وظایف مهمی را برعهده دارند. در اجرای برنامه‌های ایمنی کودکان باید به ۲ مسئله مهم، شامل سن کودک و محیط زندگی کودک اهمیت داد.

وی آسیب‌های وارد شده به کودکان را در سنین مختلف، متفاوت عنوان کرد و گفت: با شناسایی خطرات محیط زندگی کودک می‌توان از وی در برابر خطرات مختلف محافظت کرد.

یوسفی حوادث و سوانح غیرعمدی را یکی از مهم‌ترین علل مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال بیان کرد و افزود: می‌توان با انجام اقدامات ساده و کم هزینه این حوادث را به حداقل ممکن کاهش داد.

وی از کودکان به عنوان سرمایه‌های بالقوه واقعی و آینده‌سازان ایران اسلامی یاد کرد و گفت: کودکان نقش مهمی در حفظ و حراست از ارزش‌های الهی و اسلامی کشور دارند و حفظ و سلامت و ایمنی آنان باید در اولویت برنامه‌های کشوری قرار گیرد.

یوسفی با اشاره به اقدامات لازم در زمینه پیش‌گیری از حوادث در کودکان، افزود: از ایمنی محل بازی کودک مطمئن شوید، کودکان را هنگام بازی تنها‌‌ رها نکنید و مواد شیمیایی و دارو‌ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

وی ادامه داد: پریزهای برق را با پوشش‌های پلاستیکی مخصوص بپوشانید و ابزار و وسایل برقی را دور از دسترس آنان قرار دهید.

کار‌شناس مسئول برنامه سلامت کودکان مرکز بهداشت این استان یادآور شد: هرگز کودک را در اتومبیل تنها نگذارید و وی را درجای بلند و بدون محافظ تنها‌‌ رها نکنید. همچنین کودک را در معرض مایعات داغ و وسایل سوزاننده از قبیل سماور، بخاری، منقل و اتو قرار ندهید و کبریت و فندک را دور ازدسترس وی قرار دهید.

وی با تاکید بر لزوم دور نگه داشتن اشیای کوچک و یا نوک تیز از دسترس کودکان افزود: کودک را با حیوانات خانگی تنها نگذارید و چگونگی ارتباط با غریبه‌ها را به آن‌ها بیاموزید.

این کار‌شناس مسئول در خصوص تناسب داشتن سن و قدرت درک کودک با نکات ایمنی خاطر نشان کرد: متناسب با سن و قدرت درک کودک نکات ایمنی را به وی بیاموزید و مهارت‌های لازم برای عبور و مرور از خیابان را نیز به وی آموزش دهید.

یوسفی تاکید کرد: بالا و پایین رفتن از پله‌ها را به کودکان بیاموزید و برای پنجره‌ها محافظ و قفل تعبیه کنید. همچنین هرگز کودکان را برای حتی لحظاتی کوتاه در نزدیک آب (حمام، استخر، حوض، رودخانه) تنها نگذارید.

مهری یوسفی در پایان گفت: امید است با انجام این‌گونه اقدامات گام موثری در ارتقاء سلامت کودکان پیموده شود و کودکانی سالم و در نتیجه جامعه‌ای سالم در کشور داشته باشیم.

تعداد بازدید:
207
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/05/29
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal