حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۶/۳
1391/08/22
ارتقاء مشارکت برون سازمانی در زمینه تحقیقات گیاهان دارویی از طریق جذب محققین توانمند
 

اگر چه در نیم قرن گذشته استفاده از داروهای شیمیایی و سنتزی به شدت رواج یافت ولی به سرعت آثار زیان بار آن بر زندگی ، سبب گرایش مجدد به گیاهان دارویی گردید و این نکته که توسل به گیاهان دارویی جهت درمان بسیاری از بیماریها همواره در طول تاریخ یکی از روشهای موثر درمان بوده است به خوبی روشن می باشد. تنوع آب و هوایی در ایران باعث رویش انواع گیاهان با خواص دارویی متنوع شده است. آب و هوای معتدل کوهستانی چهارمحال و بختیاری و بارش نسبتا" مناسب سبب رویش بسیاری از گیاهان دارویی در این منطقه گردیده است.

مركز تحقيقات گياهان دارويي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد يكي از مراكز فعال كشور در زمينه گياهان دارويي است كه بدنبال سفررياست محترم جمهوري اسلامــي ايران به استــان چهار محال و بختیاری و مصوبات جلسه هيأت دولت در آذر ماه سال 84 و با پيگيري مستمر مسئولان دانشگاه با اخذ موافقت اصولي در تيرماه 1386 تاسيس گرديد.  

رئيس مركز تحقيقات دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، توسعه مدیریت پژوهشی در زمینه تحقیقات گیاهان دارویی از طریق تعیین اولویت های تحقیقات در زمینه گیاهان دارویی،  ارتقاء کیفیت پژوهش در زمینه تحقیقات گیاهان دارویی از طریق تعیین معیارهای کارآیی ( منجر شدن به چاپ مقاله در مجلات داخلی یا خارجی ) و اثر بخشی طرحهای تحقیقاتی (استفاده از نتایج طرح در صنعت و تولیدداروهای جدید )،  ارتقاء کمیت پژوهش در زمینه تحقیقات گیاهان دارویی از طریق تسریع درداوری و تصویب طرحهای ارائه شده به مرکز را از اهداف راه اندازي اين مركز عنوان كرد.

دكتر محمود رفيعيان، ارتقاء مشارکت برون سازمانی در زمینه تحقیقات گیاهان دارویی از طریق جذب محققین توانمند به عنوان اعضاء هیات علمی مرکز، تسهیل دستیابی پژوهشگران به بانکهای اطلاعاتی در زمینه بازیابی اطلاعات مربوط به گیاهان دارویی از طریق راه انداری سایت اینترنتی مرکز، کسب استقلال مرکز به عنوان یک مرکز تحقیقاتی مصوب وزارتی و جذب اعتنارات مالی مستقل را از ديگر اهداف اين مركز بر شمرد.

 

وي با بيان اينكه ساختار برنامة راهبردي(استراتژيك)مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه دربرگيرنده 6 بخش اصلي است. افزود: اين بخش ها شامل: تحليل، تعيين چشم انداز،‌تعيين ماموريت، اهداف اصلي، اهداف عيني يا مقاصد، تعيين فعاليتها مي باشد.

وي شوراي عالی مركز را مهمترين ركن آن دانست و افزود: تصویب خط مشی پژوهشی مرکز، تصویب تفاهم نامه های همکاری با سایر دانشگاه ها و موسسات آموزشی پژوهشی داخل و خارج کشور و سازمان های بین المللی مطابق قوانین و ضوابط مربوطه، بررسی و تصویب گزارش سالانه فعالیت های مرکز، بررسی و تصویب بودجه سالانه مرکز در محدوده اعتبارات تخصیصی و با رعایت ضوابط قانونی، تصویب دستور العمل های مربوط به امور داخلی شورای عالی و دستور العمل های اجرائی مراکز تحقیقات، پیشنهاد سازمان و تشکیلات مرکز را از اهم وظايف اين شورا اعلام كرد.

دكتر رفيعيان شوراي پژوهشي را يكي ديگر از شوراهاي مركز بر شمرد و انتخاب و تصويب طرحها، نظارت و ارزيابي طرحهاي مصوب ، انتخاب ناظرين طرح ها و تهیه آئین نامه اجرائی و ارائه آن ها به شورای عالی مرکز ، تعيين برنامه هاي پژوهشي مرکز ، تعيين اولويتهاي پژوهشي مرکز ، تعیین و پیشنهاد بودجه پژوهشی مرکز، تصویب فرصت های مطالعاتی و کارگاه ها، بازبینی و بررسی سالیانه برنامه استراتژیک و ارائه پیشنهادات به شورای عالی مرکز را از اهداف اين شورا عنوان كرد.

وي گفت: لاین های تحقیقاتی مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه توسط شورای عالی مرکز مشخص می گردد و لاین های فعلی به شرح ذیل و با تکیه بر گیاهان دارویی منطقه می باشد.

 

به گفته وي، وجود تفکر پژوهشی ریاست دانشگاه و تعدادی دیگر از مسئولین و اعضاء هیئت علمی دانشگاه،  وجود مراكز مختلف در زمينه های مختلف مرتبط با گیاهان دارویی، وجود مرکز تحقیقات گیاهان دارویی در دانشگاه،  وجود محققين علاقمند در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و دانشگاه های كشور، وجود زيرساختهاي اوليه لازم و تجهیزات پیشرفته و بسیار عالی موجود در مرکز، همكاري خوب ریاست و مسئولین دانشگاه با مرکز، وجود تجربه هاي نسبتاٌ خوب ديگران در زمينه فعاليت های گیاهان دارویی، توجه دولت به تحقيقات در برنامه های توسعه از نقاط قوت اين مركز است.

دكتر رفيعيان گفت: توانمندی محققین كشور در زمینه های گیاهان دارویی و وجود تمايل به همكاري بين دانشگاهی و سازمانی از يك سو و وجود تجهيزات خوب در داخل كشور امكان جلوگيري از مهاجرت نخبگان را فراهم كرده است.

وي عدم وجود نيروي انساني متخصص به تعدادكافي ، فقدان تفكر پژوهشي تعدادی از مسئولین و اعضاء هیئت علمی در دانشگاه ، فقدان تجربه كافي در تحقيقات، عدم رعايت استاندارد هاي مديريتي و حرفه ای، عدم تخصيص منابع مالي كافي و نيز عدم تخصيص به موقع منابع مالي، وجود بوروكراسي اداری ، تعويض سريع مديران ، مشكلات اقتصادي محقق و كمبود دستمزد، انگيزه ناكافي، به روز نبودن محققین در ارتباط با مسائل علمی و پژوهشی جدید، تداخل مديريتي در محيط كار و مرکز، فقدان اطلاعات كافي از تحقيقات داخلي، مشكل بودن نقل و انتقالات پرسنلی، نداشتن تشكيلات مصوب و ردیف بودجه را از نقاط ضعف مراكز تحقيقتات عنوان كرد.

وي ادامه داد، مسائل سیاسی و چالشها و پیامد های آن که موجب تحریم ورود بسیاری از اقلام مصرفی و تجهیزاتی مورد نیاز شده است.

رئيس مركز تحقيقات گياهان دارويي گفت: استفاده كارآمد و اثر بخش از توانائيهاي بالفعل و بالقوه دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و كشور در زمينه های گیاهان دارویی جهت بسط و ارتقاء سطح علمي ـ تحقيقاتي دانشگاه و كشور به منظور اعتلاي سطح سلامت جامعه، هدف آرماني يا چشم انداز ” vision ” مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد مي باشد.

دكتر محمود رفيعيان معرفي مركز تحقيقات گياهان دارويي به عنوان يكي از مراكز تحقيقاتي برتر كشور طي 5 سال آينده را از تصميمات اين مركز عنوان كرد.

.......................................................................

 

 

تعداد بازدید:
67
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/06/02
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal