حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۶/۲
1391/07/20
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد:

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد: دکتر رضا ایمانی در همایش استانی سالمندی و سلامت با اشاره به اینکه کشورمان در دو دهه اخیر به شدت پیگیر موضوع کنترل جمعیت بوده است، گفت: افراط و تفریط در این زمینه‌ باعث شده است تا آسیب‌های جبران ناپذیری به نظام سلامت وارد آید.

وی از روند رو به رشد جمعیت سالمندان خبر داد و گفت: با داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق برای جمعیت سالمندان می‌توان یک سرمایه گذاری بسیار سودآور را رقم زد.

وی افزود: هر ساله بر اساس مشکلات و معضلات بهداشتی در جهان، سازمان جهانی بهداشت شعاری جهت انجام و ادامه فعالیت‌ها در این زمینه مطرح می‌کند. وشعار امسال را به نام سالمندی و سلامت، با تاکید بر موضوع زندگی سالم و طول عمر بیشتر اعلام کرد.

دکتر ایمانی ادامه داد: ۸ درصد از جمعیت کل جامعه را سالمندان تشکیل می‌دهند و در کشور ما حدود ۷ میلیون جمعیت سالمند بالای ۶۰سال وجود دارد که پیش بینی می‌شود این درصد تا سال ۲۰۵۰ به بالای ۲۵درصد برسد.

وی با اشاره به اینکه افزایش سن امید به زندگی به بالای ۸۰ سال رسیده است، این افزایش می‌تواند زنگ خطری برای سلامت سالمندان باشد. زیرا از نظر بار بیماری، هزینه‌های سلامت افراد مسن و هزینه‌های درمان آنان مشکلات فراوانی را به همراه خواهد داشت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاکید کرد: برنامه ریزی برای داشتن جمعیت سالمند سالم یک سرمایه گذاری بسیار سودآور است و می‌تواند در زمینه هزینه‌های درمانی و بهداشتی موثر واقع گردد.

وی در خصوص تکریم و احترام سالمندان نیز تصریح کرد: مهمترین پشتیبان سالمندان افراد خانواده او هستند و خوشبختانه در کشور ما به واسطه آموزه‌های دینی و ملی جایگاه سالمندان درخانواده جایگاه ویژه‌ای است.

دکتر ایمانی با بیان اینکه ایجاد زیر ساخت‌ها و برنامه‌ریزی‌های زیر ساختی برای سالمندان یکی از برنامه‌های اصلی در زمینه رفاه سلامت جسمی و روحی سالمندان است، خاطرنشان کرد: در کشور ما آنچنان که باید و شاید به این موضوع توجه نشده است. امید است که در این راستا و با تلاش همگانی زیر ساخت‌های مناسب آن فراهم شود.

معاون فنی مرکز بهداشت استان نیز در این همایش بحث سالمندی و سلامت را با عنوان شعار سال مورد بررسی قرارداد و افزود: در قرن حاضر رشد سالمندی بسیار زیاداست و این رشد در کشورهای در حال توسعه چشمگیرتر است.

دکتر علی ضامن صالحی‌فرد ادامه داد: از میان کشورهای در حال توسعه رشد جمعیت سالمندی در کشور ما به مراتب از بسیاری کشورهای دیگر بیشتر است. سازمان ملل جمعیت کشور ما را جزء جمعیت‌های سالخورده قرارداده است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت سالمندی جهان بالای ۶۵ سال حدود ۷۰۰ میلیون نفر تخمین زده شده عنوان کرد: در ایران این روند رو به رشد است و پیش بینی می‌شود در ۴ دهه آینده میزان آن به ۲۷درصد خواهد رسید.

معاون فنی مرکز بهداشت در پایان خاطر نشان کرد: در استان ما ۱۵ خانه سالمند وجود دارد که به حدود ۱۰۷۰ نفر سالمند در این خانه‌ها خدمات دهی می‌شود.

در پایان این همایش مسائلی از جمله کیفیت زندگی سالمندان در محیط خانواده و سرای سالمندان،  کیفیت زندگی زنان سالمند، پرفشاری خون و دیابت در سالمندان و بررسی وضعیت مرگ و میرناشی از تصادفات در سالمندان در سال ۹۰ در این استان مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

تعداد بازدید:
78
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/06/02
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal