حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۶/۲
1391/07/02
يك روانشناس باليني

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد: يك روانشناس باليني با بيان اينكه  اضطراب در كودكان طبيعي است و هر كودكي دچار اضطراب مي شود افزود: والدين نبايد در اين خصوص كودك خود را مورد تمسخر و سرزنش قرار بدهند.

دكتر سيد كمال صولتي اظهار داشت: هر فردي با مرور كودكي خود وقايعي را به ياد مي آورد كه در آن احساس عصبيت وترس كرده است.

وي اولين روز مدرسه را يكي از زمانهايي دانست كه بسياري از افراد در اين روز احساس نگراني كرده اند يا حتي وقتي براي اولين بار يك همبازي را ديده اند شديدا خجالت كشيده اند.

وي گفت: اينها واكنش هاي رايج كودكي هستند با اين حال در برخي از كودكان، اضطراب نيروي بسيار قدرتمند و اخلالگري مي شود كه كودكان نمي توانند بدون وحشت خانه را ترك كنند.

دكتر صولتي چسبيدن به والدين و سكوت كردن هنگام روبهرو شدن با غريبه ، نگراني مستمر از وقوع حادثه ناگوار براي مادر يا مراقبت كننده خود، اجتناب از تنها خوابيدن، كابوس هاي مكرر در خصوص جدائي و اجتناب از رفتن به مدرسه يا مهد كودك  و بروز علائم جسماني همچون دل درد، سردرد، سرگيجه و تهوع بصورت كاذب يا واقعي را از جمله واكنش هايي بر شمرد كه كودك به هنگام اضطراب از خود نشان مي دهد.

وي ادامه داد، كودكان از بدو تولد وابستگي و دلبستگي را به مادر خود نشان مي دهند و در غياب مادر احساس ناراحتي و اضطراب مي كنند، اين مسئله در سن 18 ماهگي كمتر مي شود اما در برخي كودكان اين دلبستگي ادامه پيدا مي كند و منجر به اختلال اضطراب جدايي مي شود.

به گفته اين روانشناس باليني 4 درصد كودكان و نوجوانان دچاراختلال اضطراب جدايي هستند.

دكتر صولتي در خصوص اقدامات والدين در زمينه كاهش اضطراب فرزندان يادآور شد، وابستگي كودك خود را از سنين پايين كمتر كنيد بطوري كه از 6 ماهگي مراقبت و پرستاري كودك خود را در زمانهاي كوتاه به فرد ديگري واگذار كنيد.

وي از والدين به ويژه مادران خواست، از سنين 12 ماهگي به بعد كودك را وارد ارتباط با همسالان كنند.

دكتر صولتي ادامه داد، اضطراب كودك خود را هرگز مورد تمسخر و سرزنش قرار ندهيد و هرگز با توسل به زور كودكان را به تنها ماندن وادار نكنيد.

وي گفت: فرستادن كودكان از سن 3 سالگي به مهد كودك  باعث مي شود تا كودك آمادگي لازم براي ورود به مدرسه را پيدا كند.

وي با اشاره به آغاز سال تحصيلي جديد و مواجهه شدن بسياري از والدين با نشانه هاي اضطراب جدايي در كودكان خود افزود: تعريف ازجذابيتهاي مدرسه و تهيه لوازم التحرير به دلخواه كودك حداقل يك هفته پيش از شروع مدارس و توجه به نكات مذكور مي تواند تا حد چشمگيري اين علائم را كم و يا به طور كلي از بين ببرد.

دكتر صولتي در پايان گفت: هميشه بياد داشته باشيد توجه بيش از حد به كودك بدون داشتن چارچوب نه تنها استقلال را از كودك سلب مي كند، بلكه زمينه بروز بسياري از مشكلات را در آينده آنها مهيا مي كند.

 

تعداد بازدید:
150
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/06/02
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal