حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۶/۲
1397/05/18
برگزاري آئين تجليل از اصحاب رسانه استان با حضور رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهركرد بمناسبت روز خبرنگار
وب دا؛ همزمان با هفدهم مردادماه ، روز خبرنگار با برگزاري نشست مطبوعاتي رياست و معاونين دانشگاه علوم پزشكي شهركرد با اصحاب رسانه چهارمحال و بختياري از خبرنگاران فعال عرصه سلامت اين استان تجليل بعمل آمد.
به گزارش وب دا؛ در اين مراسم ضمن ارائه وضعيت خدمات رساني در مراكز بهداشتي و درماني و ترسيم سيماي سلامت استان و هشدار نسبت به شيوع بيماري هاي قلبي و عروقي، بر ضرورت اطلاع رساني و آگاهي بخشي از طريق رسانه هاي جمعي و مطبوعات ، جرايد و خبرگزاري ها تاكيد شد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي، خدمات بهداشتي و درماني چهارمحال و بختياري با بيان اينكه، 75 درصد عوامل موثر بر سلامت مربوط به عملكرد در خارج از مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است افزود: تحقق اهداف حوزه سلامت نيازمند همراهي تمام دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط است.
دكتر ارسلان خالئي فر، اجتماعي شدن حوزه سلامت را از مهمترين دغدغه‌هاي دانشگاه علوم پزشكي دانست و اظهار داشت: خبرنگاران چشم بينا و زبان گويا و بعنوان سفيران آگاهي بخشي و واقع بيني هستند كه مي‌توانند با انعكاس اخبار مطلوب به جامعه آرامش ببخشند.
سرپرست معاونت اجتماعي اين دانشگاه نيز در ادامه اين نشست به راه‌اندازي كارگروه پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي و اعتياد، تصويب سند اجتماعي شدن سلامت، راه‌اندازي 20 كانون سلامت محله در شهرستان‌هاي استان و برگزاري مجمع سلامت در 9 شهرستان اشاره داشت و افزود:اجتماعي شدن سلامت به معناي مشاركت ساختارمند مردم، سازمان‌هاي مردم نهاد، موسسات خيريه و... است و انتظاراين است تا از ظرفيت عظيم رسانه به معناي واقعي نيز استفاده شود.
دكتر علي احمدي، كاهش رفتارهاي پرخطر را نيازمند توانمند و آگاه ساخت مردم جامعه دانست و يادآور شد، طلاق و اعتياد از آسيب‌هاي اجتماعي هستند كه متاسفانه تاكنون به آن كم توجهي شده و اميد است با تبيين برنامه هاي نو با تمام ظرفيت‌هاي موجود در دستگاه‌هاي اجرايي اين آسيب را كاهش دهيم.
وي در ادامه خواستار مشاركت و همكاري رسانه ها براي اجتماعي شدن سلامت، ترويج فرهنگ خود مراقبتي و ارتقاء سطح سلامت جامعه شد.
رئيس مركز بهداشت استان و سرپرست معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد ديگر سخنرران اين نشست بود كه بر ضرورت كاهش عوامل خطر تاكيد داشت.
سيد راشد جزايري با بيان اينكه، با حذف سه عامل خطر حوزه سلامت، مي‌توان 80 درصد بيماري‌هاي قلبي عروقي، ديابت نوع دوم و بيش از 40 درصد سرطان‌ها را كاهش داد افزود: كار اصلي در حوزه سلامت از بهداشت آغاز مي‌شود و مسير تحول ارائه خدمات بهداشتي از سنگ فرش‌هايي مي‌گذرد كه در بخش بهداشت چيده شده است.
وي خاظر نشان كرد: با اجرا طرح تحول نظام سلامت از سال 92 تاكنون اقدامات مطلوبي در حوزه بهداشت در قالب 10 پروژه پشتيبان و 15 برنامه انجام شده و يكي اقدامات اين حوزه، موضوع عوامل خطر سلامت است كه در سه دسته تقسيم مي‌شوند.
جزايري تصريح كرد: عوامل خطر حوزه سلامت شامل رژيم غذايي سالم، كم‌تحرك، مصرف دخانيات و الكل، عوامل خطر بيولوژيكي شامل فشارخون، چاقي، قند خون بالا و عوامل محيطي شامل حل مسائلي همانند پرتوها و عوامل خطرساز انسان ساز و طبيعي و پرتوها است.
وي با بيان اينكه، در حوزه سلامت مهم‌ترين اقدام سامانه سيب (سيستم يكپارچه سلامت) است افزود: تاكنون در اين سامانه 940هزار و شش نفر سرشماري شدند كه از اين تعداد 547903 زن و 482102 مرد بودند و 528 هزار نفر را جمعيت شهري و 383 هزار نفر را جمعيت روستايي تشكيل مي‌دهند.
رئيس مركز بهداشت استان چهارمحال و بختياري، يكي از كارهاي حوزه سلامت تكميل، تجهيز و زيرساخت اين حوزه است كه در طرح گسترش، از 496 واحد، تاكنون 463 واحد تكميل و تجهيز شده اند.
جزايري افزود: در سفر قبل وزير به استان در سال 95، مقرر شد تا 196 پروژه بهداشتي درماني داشته باشيم كه 94 پروژه در سال گذشته افتتاح شده، 71پروژه نيز پيشرفت 20 تا 80 داشته است، 31 پروژه 20 تا 30 درصد پيشرفت داشته است.
وي گفت: براي پروژه‌هاي داراي پيشرفت 20 تا 80 درصد، اميد است كه با اختصاص چهار ميليارد تومان اعتبار بتوان آنان را تكميل كرد.
وي، از تشكيل پرونده الكترونيكي براي 85 درصد از جمعيت استان خبر داد .
به گفته وي، در شاخص كودكان تمام شاخص‌هاي مراقبتي انجام مي‌شود و از نظر مرگ و مير در استان هفت هستيم در حالي كه نرم كشوري 10 است.
جزايري ادامه داد: در سال گذشته يك مورد مرگ مادر باردار داشتيم كه در اين شاخص نيز نسبت به كشور وضعيت بهتري داريم.
تعداد بازدید:
0
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/06/02
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal