حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۶/۲
1396/11/15
تشريح عملكرد و دستاوردهاي انقلاب اسلامي حوزه سلامت از زبان سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شهركرد
وب دا؛ سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شهركرد همزمان با سومين روز از دهه مبارك فجر در جمع جوانان و نمازگزارن در مهديه مصلاي امام خميني (ره) به تشريح دستاوردهاي انقلاب اسلامي در حوزه سلامت پرداخت.
به گزارش وب دا؛ دكتر ارسلان خالدي فر با بيان اينكه، قدمت سيستم ارائه خدمات بهداشت و درمان استان از نيم قرن تجاوز نمي كند افزود: تا قبل از انقلاب شكوهمند اسلامي فعاليتهاي اين بخش تحت عنوان سازمان بهداري تنها به خدمات درماني آن هم بصورت ناقص و در قالب دو بيمارستان و چند درمانگاه كه عمدتاً در شهرها مستقر بودند محدود مي گرديد.
وي تصريح كرد: مراكز مذكور عمدتاً توسط پزشكان خارجي اداره مي شد و خلأ ساير نيروها از جمله ماما، پرستار و بهورز كاملاً محسوس بود.
به گفته وي، از نظر مراكز آموزش عالي هيچگونه مركز آموزشي مستقلي در سطح استان وجود نداشت و جويندگان دانش با تحمل رنج و مشقت فراوان ناگزير به مهاجرت به شهرهاي بزرگ مي شدند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشكي شهركرد خاطر نشان كرد: در سال 57 با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي تحول اساسي در زمينه هاي مختلف در كشور و استان اتفاق افتاد و در فاصله زماني سالهاي 57 تا 64 كارشناسان و متخصصان بخش بهداشت و درمان نسبت به طراحي سيستم شبكه هاي بهداشتي، درماني در سطح كشور همت گماردند و از سال 1364 سازمان منطقه اي بهداري به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درماني، تغيير نام داد و بطور كلي ساختار آن متحول و مأموريتهاي جديد در ارتباط با بهداشت، درمان، آموزش، پژوهش، غذا و دارو، فرهنگي، دانشجوئي و توسعه مديريت و منابع براي آن پيش بيني شد.
دكتر خالدي فر گفت: مطالعه روند رشد خدمات در استان در فاصله سالهاي 65 تا 70 گوياي اين واقعيت است كه وضعيت بهداشت و درمان از بهبود نسبي برخوردار بوده و روند رشد آن ادامه پيدا كرده است.
وي ادامه داد: در دهه دوم شكل گيري نظام جديد سلامت يعني از سال 74 تا كنون و پس از فراغت از كميت ها و توسعه واحدهاي بهداشتي، درماني و افزايش ميزان دسترسي مردم به خدمات، كيفيت خدمات در ابعاد مشخص مورد توجه قرار گرفت و بعنوان يكي از اولويتهاي مهم دانشگاه در دستور كار قرار گرفت، كه با اجراي طرح هاي مختلف و پايلوت كشوري، پايه هاي بهداشت و درمان استوار شد.
دكتر خالدي فر اظهار داشت: استان چهارمحال وبختياري در سال1357 كه سال پيروزي انقلاب، محسوب مي شود با جمعيتي بالغ بر 433000نفر از سه بيمارستان و تعداد 258 تخت بيمارستاني برخوردار بود.
وي همچنين خاطر نشان كرد: شاخصهاي درماني استان در وضعيت خوبي نبودند و با توجه به محروميت اكثر مناطق استان و پايين بودن سطح زندگي مردم، متاسفانه مردم دسترسي چنداني به خدمات درماني مورد نياز نداشتند و با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و آغاز برنامه هاي كاري وزارت بهداشت افزايش تخت و منابع بيمارستاني در دستور كار قرار گرفت، به گونه اي كه در دهه 1370 تغييرات اساسي در سطح درمان كشور و استان رخ داد.
به گفته وي، حوزه آموزش اين دانشگاه از سال 1365 كار خود را با پذيرش 240 دانشجو در سه رشته و دو مقطع تحصيلي در قالب دو دانشكده آغاز كرد و هم اكنون قريب به 2314 دانشجو در 37 رشته و 8 مقطع تحصيلي دكتري تخصصي باليني ، دكتراي PHD ، دكتراي حرفه اي ، دكتراي تخصصي پژوهشي، كارشناسي ارشد ، كارشناسي پيوسته وناپيوسته ، كارداني و در 7 دانشكده پزشكي، پيراپزشكي، بهداشت، پرستاري و مامائي شهركرد و پرستاري بروجن،‌ فناوري هاي نوين و دندانپزشكي مشغول به تحصيل مي باشند . تعداد اعضاي هيات علمي دانشگاه در حال حاضر 239 نفر و شامل 8 استاد ، 29 دانشيار ، 163 استاديار و 38 مربي و 1نفر استاديار پژوهشي مي باشد .
به گفته وي، از ابتداي تاسيس دانشگاه تا كنون قريب به 10936 دانشجو از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند كه از اين تعداد 3701 نفر(نزديك به 35 درصد) به مقاطع تحصيلي بالاتر راه يافته اند.
دكتر خالدي فر، كسب چندين مدال در المپيادهاي دانشجويي طي سال هاي 93تا 96 و راه يابي 5 نفر از دانشجويان به مرحله تيمي المپياد كشوري در سال جاري، كسب رتبه بورد تخصصي توسط 4نفر در دو سال گذشته را از جمله موفقيت هاي آموزشي اين دانشگاه عنوان كرد.
وي در ادامه به تشريح دستاوردهاي حوزه بهداشت پرداخت و افزود:حوزه معاونت بهداشتي دانشگاه با در اختيار داشتن 9 مركز بهداشت شهرستان،62 مركز خدمات جامع سلامت شهري و 57 مركز خدمات جامع سلامت روستايي، 3 مركز آموزش بهورزي،313 خانه بهداشت، 24 پايگاه سلامت شهري و 40 پايگاه سلامت روستايي و 4 واحد تسهيلات زايماني، ميزان دسترسي به خدمات بهداشتي درماني اوليه در شهرها را به100 درصد و در روستاها به 98 درصد رسانده است

به گفته وي، فعاليت هاي پژوهشي اين دانشگاه نيز منجر به كسب رتبه اول پژوهشي در 14 سال پياپي بين دانشگاههاي علوم پزشكي همتراز از سال 1382 تا سال 1396 گرديده است و موجب اهداء لوح تقدير و تنديس جشنواره تحقيقاتي علوم پزشكي رازي از سوي رياست محترم جمهوري به دانشگاه علوم پزشكي شهركرد گرديد كه بيانگر بالندگي اين دانشگاه در عرصه توليد علم و توسعه علمي استان است.
دكتر خالدي فر اظهار داشت: حوزه توسعه مديريت و منابع از ديگر حوزه هاي فعال دانشگاه است كه با جذب منابع مالي، تأمين و توزيع نيروي انساني، مديريت خدمات پشتيباني، اجراء و نظارت برطرح هاي عمراني و توسعه زير ساختهاي بهداشت و درمان مسير رشد و ارتقاء شاخص هاي سلامت استان را هموار مي سازد.
وي گفت: حوزه دانشجويي فرهنگي نيز با در اختيار داشتن 14114 متر مربع خوابگاه دانشجويي و 19000متر مربع فضاي ورزشي، ارائه خدمات رفاهي و فرهنگي به دانشجويان را بعهده دارد بطوريكه سالانه بالغ بر 711 مورد خدمات مشاوره اي و بيش از 200 مورد فعاليت فرهنگي در حوزه دانشجويان ارائه مي دهد و كسب رتبه هاي ممتاز در جشنواره هاي مختلف فرهنگي و ورزشي كشور توسط دانشجويان دانشگاه از جمله موفقيتهاي اين حوزه محسوب مي گردد.
دكتر خالدي فر افزود: در حوزه درمان دانشگاه با در اختيار داشتن 2 مركز آموزشي، درماني، 8 بيمارستان، 1378 تخت فعال بيمارستاني، 511 پزشك عمومي، 295 پزشك متخصص و فوق تخصص، 176 دندانپزشك 1515 پرستار، 128 تخت ويژه، 79 آمبولانس پيش بيمارستاني(115)، بيمارستاني و 51 آمبولانس مراكز بهداشتي و امكانات تشخيصي و درماني در خدمت هم استانيان عزيز مي باشد.
وي، دسترسي مردم به داروهاي مورد نياز و نيز حق بهره مندي از مواد غذايي، بهداشتي و آرايشي سالم را از حقوق مسلم شهروندي عنوان كرد و افزود: اين امر از وظايف حوزه دارو و غذاي دانشگاه است و اين حوزه با برخوداري از 115 داروساز ، 95 داروخانه استاني و بيمارستاني و 20 كارشناس كنترل مواد غذايي، آرايشي و بهداشتي و مواد غذايي وظايف مورد نظر را به انجام مي رساند.

وي گفت: معاونت اجتماعي دانشگاه از معاونت هاي تازه تاسيس است كه از بهمن ماه سال 95 فعاليت خود را بطور رسمي آغاز و ضمن همكاري ومشاركت در برگزاري همايش هاي آموزشي و فرهنگي در راستاي آگاهي بخشي به عموم مردم و جلب مشاركت هاي مردمي براي اجراي هرچه بهتر برنامه هاي كلان حوزه سلامت وارد عمل شده است.
وي تصريح كرد: اين معاونت در مدت كوتاه فعاليت خود نسبت به جمع آوري ليست نيازمنديهاي دانشگاه، و تهيه بانك اطلاعاتي موسسات و سمن هاي حوزه سلامت و آسيب هاي اجتماعي و تشكيل شوراي پيام رسان سلامت دانشگاه ها، سازمان ها و نهادهاي دولتي استان و انديشگاه سلامت استان و تشكيل و راه اندازي خانه مشاركت مردم در سلامت استان، تشكيل كميته ديده باني سلامت ، تهيه نيم رخ سلامت استان اقدام و با فراهم نمودن زمينه تدوين برنامه جامع سلامت استان نسبت به ارتقاء سطح سلامت جامعه و داشتن جامعه سالم، با نشاط و مولد انجام وظيفه مي نمايد.
گفتني است، برنامه تبيين مباني و دستاوردهاي انقلاب به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي شهركرد در چهاردهمين روز از بهمن ماه جاري همزمان با اقامه نماز مغرب و عشاء با موضوع "انقلاب اسلامي؛ جوانان، خودباوري و پيشرفت علمي" با حضور اقشار مختلف مردم و سخنران گرامي جناب آقاي دكتر جواني برگزار و سرپرست دانشگاه علوم پزشكي نيز در اين برنامه به بيان عملكرد و دستاوردهاي پيروزي انقلاب اسلامي درحوزه سلامت پرداختند.
تعداد بازدید:
1
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/06/02
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal