حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۶/۲
1394/05/25
6 نكته براي بهترين استفاده از باتري هاي ليتيومي

6 نكته براي بهترين استفاده از باتري هاي ليتيومي

امروزه ما با دستگاه هايي محاصره شده ايم كه همگي از باتري هاي قابل شارژ ليتيومي استفاده مي كنند. اكثر اين باتري ها با روش يكساني توليد شده اند. در اين مقاله با معرفي 6 نكته، به شما كمك خواهيم كرد تا از اين باتري ها به بهترين نحو استفاده كنيد.

به نظر شما مراقبت از يك باتري، چه ميزان در طول عمر آن موثر خواهد بود؟ تجربه ثابت كرده كه بسيار زياد! در ادامه با معرفي 6 نكته ي مهم ومفيد براي افزايش طول عمر باتري همراه باشيد.

1-معناي “چرخه ي شارژ مجدد”

هر باتري، طول عمر محدودي دارد كه به عنوان “چرخه ي شارژ مجدد” يا چرخه ي باتري” شناخته مي شود. به زبان ساده، اين عبارت، به معناي تعداد چرخه هاي شارژ/دشارژي است كه يك باتري قابليت تحمل آن را دارد. برخي از توليدكنندگان سخت افزار، اين ويژگي را منتشر مي كنند در حاليكه ممكن است بعضي اين خصوصيت را آشكار نكنند. براي مثال، اپل اين اطلاعات را در دسترس قرار داده است. باتري آيفون، طي 500 چرخه ي كامل شارژ/دشارژ،80 درصد ظرفيت اصلي اش را حفظ مي كند.

بعضي از افراد بر اين باورند كه مي توانند با شارژ منظم باتري خود، از دشارژ كامل آن جلوگيري كرده و بدين ترتيب در تعداد چرخه هاي شارژ و دشارژ تقلب كنند. اما متاسفانه واقعيت اين است كه نمي توانيد قوانين فيزيك را تغيير دهيد. اگر باتري تا 25 درصد دشارژ شود، و اين امر 4 بار انجام شود يا اگر 5 بار پس از 20 درصد دشارژ، شارژ را انجام دهيد، يا حتي 20 شارژ مجدد پس از 5 درصد دشارژ انجام دهيد، هر كدام از اين موارد يك چرخه ي شارژ/دشارژ محسوب مي شود!

شما مي توانيد با نگه داشتن ديوايس در شارژ و شارژ كردن آن در هر جاي ممكن، از چرخه هاي غيرضروري جلوگيري كنيد. اما نبايد ديوايس خود را بيش از حد در شارژ نگذاريد چرا كه اين امر با برهم زدن واكنش هاي شيميايي دروني باتري، باعث گرم شدن و آسيب به آن مي شود.

2-دشارژ كامل يا دشارژ جزيي؟

برخي از افراد مي گويند نبايد اجازه داد تا يك باتري ليتيومي، شارژ خود را به طور كامل را از دست دهد، در حاليكه بعضي ديگر آن را مشكل ساز نمي دانند. نظر شما چيست؟ حقيقت اين است كه در باتري هاي ليتيومي مدرن، اين كار عملاً مشكلي ايجاد نمي كند، زيرا دشارژ آنها، به وسيله ي يك مدار آن بورد، منظم مي شود.

3-استفاده از شارژر مناسب

استفاده از يك شارژ مناسب، بسيار مهم است. ممكن است براي سفر يا مواقع ديگر، از شارژ هاي ديگري استفاده كنيد، اما براي استفاده هاي طولاني مدت، بهتر است از شارژ هاي طراحي شده براي ديوايس خود استفاده كنيد چرا كه اين شارژها ميزان مناسبي از برق را به باتري ها مي دهند. استفاده از شارژي كه برق بسيار زياد با بسيار كمي را به باتري دهد، در نهايت بر طول عمر باتري اثر خواهد گذاشت. اگر قصد داريد از شارژهاي ديگري استفاده كنيد، از اعتبار برند آن مطمئن شويد.

4-دما را كنترل كنيد

دماي اتاق، يعني حدود 20 درجه، بهترين دما براي شارژ است. از آنجايي كه همه ي ما در مكان هاي كنترل شده ي دما زندگي مي كنيم، ميتوانيم اين محدوده را از 5 تا 45 درجه توسعه دهيم. بيشتر يا كمتر از اين دما، مي تواند به باتري آسيب برساند. به ويژه شارژ باتري در دماهاي زير صفر، مي تواند منجر به آسيب دائمي باتري شود.

5-مراقب آسيب هاي فيزيكي باشيد

افتادن يا سقوط مي تواند به باتري ها آسيب برساند و باعث مي شود تا فرآيند هاي شيميايي درگير در باتري مختل شوند. درواقع سقوط، براي تمام وسايل الكترونيكي نامطلوب است.

6-ذخيره ي طولاني مدت

افراد معمولاً عادت دارند ديوايس خود را به طور كامل و براي يك استفاده ي طولاني مدت شارژ كنند، اما شارژ به طور جزيي، حدود 50 درصد، بهترين حالت است. شارژ كردن باتري در حالت دشارژ، مي تواند باعث عدم شارژ مجدد آن شود و شارژ يك باتري كاملاً شارژ، باعث كاهش طول عمر آن شود.

تعداد بازدید:
21
نویسنده:
مدير زيرسايت فناوري اطلاعات
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/06/02
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal